دره مرگ در آمريكا گرم ترين، خشك ترين و كم ارتفاع ترين نقطه در ايالات متحده آمريكا است كه از نگاه جهانگردان از نظر موقعيت اقليمي بي شباهت به برخي از شهرهاي عربستان سعودي نيست.

اما دليل انتخاب اين نام چيست؟نام دره مرگ عنواني گمراه كننده است. اين دره قسمتي از صحراي موجاوه - واقع در جنوب شرقي رشته كوه هاي سييرا نوادا در مرز ايالات كاليفرنيا و نوادا است.

ديويد بلاكر، مديراجرايي انجمن تاريخ طبيعي دره مرگ مي گويد:<هر ساله 875000 الي 000 900 توريست از اين منطقه بازديد مي كنند كه اكثر آن ها همين سوال را مي پرسند.>

يكي از نكات مهم در مورد دره مرگ، بزرگ ترين پارك ملي آمريكا، اين است كه فاصله اين دره با ماشين تا لاس وگاس در نوادا تنها 2 ساعت و تا لس آنجلس تنها 4 ساعت است. در كمتر از نصف روز شما مي توانيد از اين كلانشهرها خود را به نقطه اي برسانيد كه به هر سو مي نگريد، افق را ميبينيد و در سكوت از اين زيبايي لذت ميبريد.

بلاكر مي گويد:<نام دره مرگ جاذبه زيادي دارد. مردم با تعجب و تحسين آن را به زبان مي آورند، اما نمي دانند كه نام اصلي اين منطقه پارك ملي دره مرگ است. دره مرگ از گرند كنيون در ايالت آريزونا و پارك ملي يلوا ستون در وايومينگ و همين طور پارك ملي ياسميت در كاليفرنيا بزرگ تر است.>

اما به هرحال دليل اين نام گذاري چيست؟ آن گونه كه بسياري از مردم ممكن است تصور كنند، علت اين نام گذاري اين نيست كه بسياري از پيشگاماني كه در دوره تب طلا در سال 1849 به سمت غرب هجوم مي بردند، در اين ناحيه تلف شدند و يا گله داراني كه در اين دشت هاي وسيع و لم يزرع شهرها و معادني را بنا كردند كه هنوز آثارشان باقي است، همگي در اين صحراها مردند و يا اين كه هيچ موجود زنده اي اعم از حيوان و گياه در اين جا به چشم نمي خورد.

البته از مهاجران اوليه كه در جست وجوي طلا به اين مناطق مي آمدند، كساني هم جانشان را از دست دادند. اما تعدادشان به هيچ وجه زياد نبود. در حقيقت در مدارك اداره پارك هاي ملي ايالات متحده تنها يك مورد مرگ از ميان يك گروه 200 نفري در ناحيه وجود دارد. آن گروه هم بيش از دو ماه درميان كوه ها و تپه هاي اين دره به دنبال رگه هاي طلا بودند و آن مرد هم يك پيرمرد ضعيف بود كه سفر سختي را از صحراي نوادا تا دره مرگ پشت سر گذاشته بود.

تاريخ اين دره كه بيش از 1000 سال پيش توسط بوميان و از سال 1850 توسط مهاجران مسكوني شده است، مملو از داستان هايي است مانند فيلم هاي هاليوودي درباره غرب وحشي؛ داستان هايي درباره تيراندازي در كافه ها، دار زدن در نيمه شب، ريزش معادن، هفت تير كشي ششلول بندها و چيزهايي از اين دست. اما همه اين موارد در نيمه دوم قرن نوزدهم در تمامي ايالات مهاجرنشين بسيار طبيعي بودند و به هر حال ظرف صد سال همه اين شهرها از بين رفتند.

سراسر دره پوشيده از انواع گياهان و حيوانات است؛ 51 گونه پستاندار كه بسياري از آنها كمياب هستند: بز كوهي شاخدار، گوزن، اسب هاي وحشي، نوعي الاغ كوچك و انواع موش. همچنين 346 گونه پرنده و 36 نوع جانور خزنده و 5 نوع دوزيست و انواع ماهي ها در اين دره وجود دارند. علي رغم بارش كم، بيش از 1000 نوع مختلف از گياهان در اين دره به صورت خودرو مي رويند.

بلاكر مي گويد:<بسياري از مردم نمي دانند كه ما اينجا گونه هاي مختلف ماهي را نگاهداري مي كنيم، ميزان آب در اينجا بسيار بيشتر از آن چيزي است كه تصور مي شود. دره يك حوزه آبگير براي برف هاي آب شده و سرازير از كوه هاي سيئراس باشد. حتي در سال 2004 در اين منطقه سيل نيز آمده است.>

به اين علت كه پارك هنوز توسعه زيادي نيافته است، تنها چند مسير اصلي در پارك وجود دارند كه بازديدكنندگان مي توانند در آن ها حيواناتي مانند بز كوهي شاخدار و مناظر را تماشا كنند. اخيرا يك بازديدكننده در تارنماي www.death-valley.com گفته است كه<تصور كنيد چه اندازه هيجان انگيز است كه در حال رانندگي باشيد و ناگهان خود را با يك گله از اين حيوانات زيبا و باشكوه روبرو ببينيد كه به شما خيره شده اند و گويي با نگاهشان به شما خوشامد مي گويند.<اين حقايق در مورد طبيعت جالب توجه دره مرگ بي شك اثرات ناگوار اسم آنرا خنثي مي كنند. دره مرگ در حقيقت كم ارتفاع ترين و گرم ترين نقطه آمريكاي شمالي و يكي از سخت ترين محيط ها براي زندگي در جهان مي باشد. دماي هوا در تابستان، روزها به 49 درجه سلسيوس و شب ها به زير صفر مي رسد. گودترين نقطه دره به نام بدواتر ، 86 متر پايين تر از سطح دريا مي باشد و مرتفع ترين نقطه آن قله تلسكوپ در سلسله كوه هاي پانامينت، ارتفاعي برابر 3368 متر دارد. متوسط بارش سالانه نيز كم تر از 50 ميلي متر مي باشد.>

بلاكر پيشنهاد مي كند كه بازديدكنندگان فصل بهار، يعني بين فوريه و مه را كه گل هاي وحشي شكوفه مي زنند و يا اكتبر و نوامبر را كه هوا معتدل و تعداد توريست ها كم است، براي بازديد انتخاب كنند.


خداحافظي طولاني

در هر حال گفته مي شود كه نام اين دره از يكي از پيشگامان گرفته شده است. هنگامي كه او و گروهش به نقطه اي كه امروزه ما در كاليفرنيا به عنوان نيوهال مي شناسيم رسيدند، او گفته بود<خدا نگهدار دره مرگ.> البته بلاكر معتقد است كه تاريخ بيشتر امري ذهني و شخصي است. چه كسي مي تواند مطمئن باشد كه آن مهاجر اوليه واقعاً چنين چيزي را به زبان آورده است؟ اما به هر حال هنگامي كه نامي به چيزي داده مي شود، ديگر به سختي مي توان آن نام را عوض كرد.

تمامي مساحت 333 ميليون جريبي ) 3000 مايل مربع ( اين دره امروزه به پارك تبديل شده است. در سال 1933 فرانكلين روزولت دره مرگ را به خاطر زيبايي هاي منحصر به فردش ملي اعلام كرد و گروه حفاظت از محيط زيست را مسوول ساختن جاده و تاسيسات زيربنايي آن كرد كه اين تاسيسات هنوز هم مورد استفاده قرار مي گيرند. كنگره آمريكا در سال 1994 دره مرگ را پارك ملي اعلام كرد.

بلاكر مي گويد:<براي اين كه يك ناحيه پارك ملي ناميده شود بايد ويژگي هاي زيادي داشته باشد؛ بايد از نظر تاريخ انساني قابل توجه باشد كه از اين جهت دره مرگ بسيار مهم است زيرا هم محل عبور پيشگامان و مهاجران اوليه آمريكا بوده است و هم محل اولين معادن و كاوش ها در غرب. منطقه همچنين بايد داراي زيبايي هاي طبيعي باشد كه از اين لحاظ هم دره مرگ بسيار قابل توجه است، همين طور بايد داراي پتانسيل علمي بالايي باشد كه دره مرگ 2 بيليون سال تاريخ پشت سر خود دارد.>

پارك ملي دره مرگ فاصله اي 2 ساعته تا لاس وگاس و فاصله اي 4 ساعته تا لس آنجلس با ماشين دارد.

تاريخ : دوشنبه سیزدهم شهریور ۱۳۹۱ | 17:52 | نویسنده : Tiba |